Straż Pożarna Pisarzowice

Email: pisarzowice998@gmail.com

Start

Jak co roku członkowie MDP i OSP Pisarzowice pełnią służbę przy Grobie Pańskim. 

Zgodnie z tradycją jednym z lektorów podczas liturgii jest prezes OSP Pisarzowice Stanisław Krok. 

Wielki Piątek upamiętnia śmierć Chrystusa na krzyżu. Tego dnia Kościół nie sprawuje mszy świętej, a komunia jest udzielana na zakończenie liturgii Męki Pańskiej.
Tradycja obchodów Wielkiego Piątku sięga starożytnej Jerozolimy, wówczas gromadzono się w miejscach męki Chrystusa, aby adorować przedmioty związane z jego śmiercią. W Rzymie, według kronik, tradycja czczenia Wielkiego Piątku pojawiała się w VII wieku i powoli rozprzestrzeniała się na całą Europę.
Wielkopiątkowa liturgia Męki Pańskiej rozpoczyna się w godzinach popołudniowych i często trwa całą noc. Jej centralnym punktem jest adoracja krzyża. Po zakończeniu obrządku krzyż jest przenoszony w widoczne miejsce, tak aby był dostępny dla wszystkich wiernych. Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego.
W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post, oznacza nie tylko powstrzymanie się od produktów mięsnych, ale także spożycie tylko jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych. W kalendarzu liturgicznym ścisły post obowiązuje jeszcze tylko w Środę Popielcową.
Jak co roku, w ruinach rzymskiego Koloseum Drogę Krzyżową odprawi papież. Wierni będą uczestniczyć w nabożeństwach Męki Pańskiej także na ulicach wielu polskich miast.

Kategoria: