W dniach 3 lipca 2019 r. – 13 lipca 2019 r. odbył się obóz strażacki dla młodzieży z powiatu kamiennogórskiego i powiatu polkowickiego na terenie Ośrodka Szkoleniowego „STRAŻAK” w Turawie. Organizatorem obozu była Ochotnicza Straż Pożarna w Pisarzowicach, Gmina Kamienna Góra. W obozie uczestniczyło 92 osoby (50 osób powiat kamiennogórski, 42 osoby powiat polkowicki), w wieku od 6 – 17 lat.

Pracownicy ośrodka przywitali nas jak zawsze bardzo miło i z uśmiechem na twarzy. W ośrodku znajduje się sprzęt do zawodów CTiF, na którym zostały przeprowadzone zawody, pole namiotowe, amfiteatr, boiska, siłownia zewnętrzna, ale także dla chwili relaksu i rozluźnienia basen.
Program obozowy zakładał przeprowadzenia bardzo dużo i ciekawych zajęć z młodzieżą. Pierwszy dzień obozu był dniem organizacyjnym. Młodzież zakwaterowała się w swoich namiotach. Po kolacji odbył się pierwszy apel, na którym została powieszona flaga związkowa. Później młodzież poprzez losowanie imion opiekunów, stworzyła grupy 10-12 osobowe. Grup powstało 8. Resztę wieczoru spędziliśmy na poznawaniu siebie wzajemnie.
Pobudka o godzinie 7:30 i zaczynamy od zaprawy porannej, śniadanie, apel, na którym przedstawiamy plan dnia dla młodzieży, prowadzenie zajęć, przerwa na obiad, prowadzenie zajęć, kolacja, apel wieczorny i podsuwanie całego dnia, zajęcia lub czas wolny.
Oczywiście rozpoczęliśmy ćwiczenia strażackie: nauka zwijania i rozwijania węży, ćwiczenia z hydronetką i trafianiem do celu. Młodzież została zapoznana z regulaminem przeprowadzenia konkurencji CTiF. Młodzież tą naukę musiała potraktować bardzo poważnie, ponieważ na koniec obozu odbyły się zawody w przedmiotowym zakresie CTiF.
Jak co roku dzięki Komendantowi Gminnemu Panu Mieczysławowi Żentelowi, mogliśmy popływać łódką strażacką. Wspaniali koledzy strażacy umożliwili popływanie łódką każdemu z młodzieży ale także opiekunom
W ramach obozu odbyła się także wycieczka do ZOO w Opolu.
Razem z nami na obozie był także Pan Sebastian Gułaj, który prowadził zajęcia z tańca towarzyskiego. Nasi uczestnicy uczyli się dwóch tańców: cza czy i samby. Swoje umiejętności pokazali podczas ostatniego dnia obozu dla gości oraz dla reszty uczestników obozu. Sebastian posiada najwyższą międzynarodową klasę S w tańcach latynoamerykańskich. Jest finalistą Pucharu Polski, finalista Pucharu Świata. Wygrał jeden z największych i najbardziej prestiżowy turniej w Krakowie o Puchar profesora Mariana Wieczystego. Z tańcem związany jest od 16 lat. Pierwsze kroki stawiał w kamiennogórskiej Fraszce. Później tańczył w Jeleniej Górze, Wrocławiu, a od następnego sezonu w Tomaszowie Mazowieckim.
Oczywiście nie mogło zabraknąć naszej tradycji, czyli prądopiłki, która już jest chyba wszystkim znana. 4 drużyny walczyły o zdobycie bramki, wykorzystując nie nogi, lecz ciśnienie wody z węży strażackich. Niesamowita zabawa, która trwała bardzo długo.
Podsumowanie obozu odbyło się 13 lipca 2019 r. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli Wójt Gminy Kamienna Góra Patryk Straus, Wójt Gminy Marciszów Wiesław Cepielik. Jak co roku przyjechał do nas również nasz Prezes Gminny Piotr Respondek wraz z rodziną. Apel rozpoczął się od uroczystego odśpiewania hymnu strażackiego. Później przywitanie gości i wręczanie odznaczeń brązowych, srebrnych i złotych przez gości.
Już jest koniec obozu a my przygotowujemy się do następnego.
Bardzo dziękujemy osobom, które przyczyniły się do organizacji obozu oraz naszym sponsorom. Wielkie podziękowania dla najlepszej kadry: Bartłomiej Łukasik (OSP Pisarzowice), Natalia Jaworek (OSP Ptaszków), Anna Zdunek (OSP Marciszów), Agnieszka Polska – Masełko (OSP Marciszów), Edyta Kluczyńska (OSP Janiszów), Maciej Latawiec (OSP Pisarzowice), Piotr Szkaradek (OSP Leszczyniec), Mariusz Kociołek (OSP Janiszów), Alicja Niedośpiał, Paulina Serdeń, Konrad Marcinowski (OSP Grębocice).
Bardzo także dziękujemy Pani Aleksandrze Ambros – Dorota – dyrektor ośrodka oraz wszystkim pracownikom ośrodka. Na nic nie możemy narzekać a wręcz przeciwnie możemy tylko chwalić i polecać wszystkim. U was czujemy się jak u siebie w domu. Niczego nam nie brakuje.
Obóz odbył się dzięki dofinansowaniu: Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendantowi Głównemu PSP, Gminy Kamienna Góra, Powiatu Kamiennogórskiego, Banku Spółdzielczego w Kamiennej Górze oraz Kopalni JKSM.