Straż Pożarna Pisarzowice

Email: pisarzowice998@gmail.com

MDP

Rajd na Górę św. Anny

5 sierpnia 2017 (sobota) odbył się Rajd Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Gminy Kamienna Góra do Kościoła Świętej Anny na Górze Świętej Anny koło Krzeszowa. 

Rajd rozpoczął się pod remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzeszowie skąd młodzież wraz z wychowawcami udała się na teren Opactwa Cystersów. Wspólnie z przewodnikiem grupa zwiedziła Bazyliką Mniejszą pw. Wniebowzięcia NMP, Kościół bracki pw. Świętego Józefa oraz Mauzoleum Piastów Śląskich. Dużym wyzwaniem dla młodych druhów była wspinaczka na wieżę kościelną oraz zwiedzanie podziemi klasztornych.

Po części historycznej na pieszo członkowie MDP udali się na Górę Świętej Anny. Na polance czekali już druhowie z OSP Krzeszów z przygotowanym ogniskiem oraz kurtyną wodną. Młodzi mieszkańcy gminy z chęcią skorzystali z możliwości ochłody. Po upieczeniu kiełbasek oraz odpoczynku udaliśmy się na sam szczyt do Kościoła Świętej Anny. 

Rajd odbył się w ramach cyklu projektu współfinansowanego przez Gminę Kamienna Góra "Młody strażak poznaje ziemię kamiennogórską 2017".

Kościół św. Anny
Przypuszczalnie pierwszą kaplicę poświęconą św. Annie wzniósł opat Franciszek Büthner w 1517 r.. Pierwsza pewna wzmianka o tej świątyni pochodzi z 1522 r., kiedy to wspomniany opat ufundował dla tej świątyni dzwon. Źródło podkreśla niewielki rozmiar świątyni i fakt, że była to już wtedy budowla istniejąca, więc niekoniecznie wzniesiona przez opata Franciszka. Opat Bernard Rosa w 1686 r. wzniósł nową, obszerną świątynie, którą znacząco rozbudował jego następca, opat Dominik Geyer w latach 1721 - 1722. Do tej budowli przeniesiono wyposażenie z czasów opata Rosy. W 1884 r. pożar strawił górski kościół, który szybko odbudowano w uproszczonej formie, choć rozważano przebudowę w stylu neogotyckim. Po II wojnie światowej popadłszy w ruinę, został rekonsekrowany w 2011 r.
źródło opactwo.eu

Kategoria: