Kontakt do nas

58-424 Pisarzowice 158

 

Znajdziesz nas na Facebook'u

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Dzieje OSP Pisarzowice sięgają 1945 roku. Przez lata powstawały sprawozdania z działalności jednostki, a w latach 1995-1998 spisywana była kronika.

Niniejsza strona powstała 01.01.2017 roku. Strona jest częścią Kroniki, która powstaje w tradycyjnej, papierowej, formie

Kronika będzie na bieżąco aktualizowana opisując m.in. akcje prowadzone przez druhów z jednostki, zawody w których brać będą nasi członkowie, czy wydarzeń kulturalnych, szkoleń związanych z OSP Pisarzowice.

W miarę możliwości, kronikarz starał się będzie odtwarzać wydarzenia z przeszłości OSP Pisarzowice.

Historia OSP Pisarzowice zaczyna się w 1945 roku kiedy na sprzęcie pozostawionym przez okupanta zaczęła działać straż. Sikawka ręczna z zaprzęgiem konnym, węże parciane, kilka prądownic i bosaki stanowiły pierwsze wyposażenie. Założycielami jednostki byli: Kazimierz Janula, Józef Marszałek, Jan Rudzki, Marian Gryźniak, Antoni Tokarczyk.

Pierwszym Komendantem był Kazimierz Hanula. Od 1948 roku funkcję tę przejął Stanisław Legutko.

W latach 60-tych z własnych funduszy zakupiono samochód marki Lublin, później Star-24, Star-24 beczkowóz. W 1989 roku do jednostki trafił Star-244 GBM, który jest na stanie jednostki do dzisiaj. W grudniu 2018 roku pozyskaliśmy nowy średni wóz ratowniczo-gaśniczy MAN TGM 13.290 (Oficjalne przekazanie). MAN stał się pierwszym wozem wyjazdowym i otrzymał numer [458D21]. Tym samym Star otrzymał numer operacyjny [458D22].



Jednostka nasza powstała po wojnie w 1945 roku. Z przekazów ustnych wiemy, że nastąpiło to po pożarze domu nr 3. Panowie Hanula, Rudzki, Gryźniak, Marszałek, Górowski, Morański postanowili na bazie sprzętu pozostawionego przez okupanta założyć Ochotniczą Straż Pożarną. Podstawowym sprzętem była sikawka ręczna zamocowana na wozie konnym, kilka węzy, prądownice, hełmy oraz instrumenty orkiestry dętej.
W 1967 roku ze środków własnych zakupiono z demobilu lublina, następnie star 20, 21, a od 1989 star 244, który służył do tej pory. W 1956 zakład Dolomity przekazał pompę Leopolia PO1, którą obsługiwał Józef Gabryś, następnie w nasze posiadanie weszła Polonia P03, P05, obecnie dysponujemy pompą Thomatsu.
W roku 1960 wprowadzono obowiązek rejestracji stowarzyszeń w sądzie i właśnie ten fakt jest odnotowany w aktach pod datą 22 stycznia 1962 r.
Prezesem był Stanisław Mazur
Naczelnikiem Stanisław Legutko
Skarbnikiem Józef Tokarczyk
Gospodarzem Józef Gabryś.
Funkcje prezesa pełnił także Józef Gabryś, Michał Kłusek, a od 1992 do tej pory Stanisław Krok.
Długoletnim naczelnikiem był Stanisław Legutko do śmierci naczelnik honorowy, następnie Zdzisław Cebula, a obecnie Tomasz Niezgoda. Skarbnikiem jednostki przez długie lata był Józef Tokarczyk obecnie Robert Niezgoda. Funkcję gospodarza dziś pełni Zdzisław Cebula.
W 1994 roku jednostka przeprowadziła się do boksu garażowego, zaadoptowanego po warsztacie PGR. Pomieszczenie służy do dzisiaj, w ubiegłym roku dużo wysiłku i czasu włożyliśmy w remont, ale mamy nadzieję, że powstanie w niedługim czasie nowa remiza.
17 czerwca 1995 nasza jednostka po wielu staraniach otrzymała sztandar, ufundowany przez jej członków, przyjaciół oraz mieszkańców Pisarzowic z okazji Jubileuszu 50 lecia działalności. Uroczystego poświęcenia sztandaru dokonał ks. Stanisław Kałużny. Przekazania sztandaru na ręce Prezesa OSP Stanisława Kroka dokonał Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Jeleniej Górze.
Sztandar stanowi symbol charakteryzujący godność jednocząca ludzi we wspólnym działaniu dla ogólnego dobra. Jest wyrazem uznania, dowodem godności i honoru jakimi czci się Ochotniczą Straż Pożarną.
Na naszym drzewcu umieszczone są gwoździe osób obecnych na uroczystości oraz członków OSP w tym czasie. Wielu już odeszło z naszych szeregów na wieczną służbę. Pamiętamy o nich w modlitwie i wspominamy dziękując za ich obecność w tworzeniu tego, co obecnie rozwijamy.
W 1990 roku powstała MDP żeńska, a w 1996 męska, której opiekunem był druh Zdzisław Cebula.
Nasze Młodzieżowe Drużyny to nadzieja, na to, że ktoś nas zastąpi, ale także wielka chluba i duma, bo wyszkolenie, zaangażowanie i zdyscyplinowanie tych młodych ludzi jest bardzo duże, o czym świadczą liczne dyplomy, puchary za zajmowane czołowe miejsca w zawodach i obozach.

Nasza jednostka ma bardzo dobrze wyszkolonych strażaków i może nieść pomoc w wielu dziedzinach: gaszenie pożarów, udzielanie pomocy w wypadkach drogowych, ratownictwo medyczne, ratownictwo techniczne.
Posiadamy specjalistyczny sprzęt miedzy innymi motopompy, nożyco-rozpieracze, piły do drewna, betonu i stali, armaturę wodną, oświetlenie.
Wiele prac wokół i w remizie, a także przy udoskonalaniu sprzętu zrobiliśmy we własnym zakresie - sprzęt do ćwiczeń CTiF wykonany przez Zdzisława Cebulę, Uczestniczymy w wielu uroczystościach kościelnych i państwowych. Współpracujemy z wieloma instytucjami i organizacjami na terenie naszej wsi i gminy.
Od 2014 roku organizujemy obóz wypoczynkowo – szkoleniowy dla MDP z terenu Gminy Kamienna Góra.
Staramy się, o stały rozwój naszej jednostki, by wszystkie nasze działania były Bogu na chwałę, ludziom na pożytek.


W 1969 roku założona została Żeńska Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Dowódcą została Teresa Mościsko. W 1990 roku drużyna została reaktywowana i pieczę nad nią przejęła druhna Agnieszka Cebula.

W 1994 roku podjęto uchwałę o ufundowaniu sztandaru dla jednostki. Sztandar został poświęcony, wręczony i odznaczony Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa dnia 17 czerwca 1995 roku.

W grudniu 2018 roku do jednostki trafił fabrycznie nowy średni wóz ratowniczo-gaśniczy MAN TGM 13.290. Oficjalne przekazanie nastąpiło 19 stycznia 2019. MAN do podziału bojowego został włączony 27 grudnia 2018, a już trzy dni później uczestniczył w działaniach ratowniczo-gaśniczych

Obecnie naczelnikiem jednostki jest Tomasz Niezgoda, a prezesem Stanisław Krok.