Straż Pożarna Pisarzowice

Email: pisarzowice998@gmail.com

Inne informacje

PROGNOZA ZAGROŻEŃ
Zjawisko: Silny wiatr
Stopień zagrożenia: 1

Obszar: Województwo dolnośląskie
Ważność: od 2017-11-11 07:30:00 do 2017-11-12 07:30:00
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 75 km/h, z południowego zachodu i zachodu.
Czas wydania: 2017-11-08 13:39:00
Synoptyk IMGW-PIB: Elżbieta Wojtczak-Gaglik
 
informacja Dziennik Zachodni:
Orkan Marcin, to już trzeci po Ksawerym i Grzegorzu orkan tej jesieni, który przejdzie przez Polskę. Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach orkan Marcin w Polsce przyniesie silny wiatr i opady deszczu i to niemal w całym kra. Synoptycy przewidują, że prędkość wiatru może przekroczyć 100 km na godzinę. Najbardziej zagrożone są regiony zachodniej Polski. W niedzielę dotrze na Śląsk i Ziemię Łódzką.

Orkan Marcin z największą siłą uderzy w Polsce w weekend 11 i 12 listopada. Silny wiatr da się we znaki mieszkańcom w całej Polsce, i będzie odczuwalny jeszcze w poniedziałek. Synoptycy przewidują, że w porywach może osiągnąć nawet 100 km na godzinę. I choć orkan Marcin ma być słabszy niż poprzedni Grzegorz i Ksawery, to nie należy go lekceważyć. Taka prędkość wiatru również może łamać gałęzie, zrywać dachy i linie wysokiego napięcia.
Orkan Marcin przybędzie do Polski z zachodu i południowego zachodu, to z tych kierunków należy się spodziewać podmuchów. Orkanowi może towarzyszyć również deszcz. To sprawi, że odczuwalna temperatura będzie naprawdę niska. A warto zaznaczyć, że termometry w weekend w całym kraju nie przekroczą 9 kresek powyżej zera. Za porywiste wichury, nazywane też orkanami odpowiedzialne są głębokie niże. To właśnie one odpowiadały za poprzednie orkany. Tym razem Polska znowu znajdzie się w strefie bardzo niskiego ciśnienia. Synoptycy zaznaczają, że Orkan Marcin, ni jest orkanem ale właśnie głębokim niżem. ORKAN MARCIN W POLSCE: ŚLĄSK, ZIEMIA LUBUSKA, WIELKOPOLSKA, MAŁOPOLSKA ZAGROŻONE W sobotę orkan Marcin dotrze nad Zachodnią Polskę. Najmocniej będzie wiało na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz w niektórych obszarach Wielkopolski, tutaj prędkość wiatru może dochodzić do 110 km/h. W ciągu kolejnych godzin orkan będzie przesuwał się na północny wschód i jeszcze w sobotę dotrze na Pomorze. Na Bałtyku możliwe będą niezwykle groźne tzw. cofki. W niedzielę przed południem orkan Marcin dotrze na Opolszczyznę, Górny Śląsk, Ziemię Łódzką i do Małopolski. Tutaj prędkość wiatru w porywach wyniesie 90-100 km na godzinę. Przesuwając się dalej na wschód orkan Marcin będzie tracił na sile. Jednak jego skutki odczujemy jeszcze w poniedziałek.

Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/pogoda/a/orkan-marcin-ostrzezenie-silny-wiatr-do-110-kmh-orkan-marcin-w-polsce-1112112017,12656496/
 
informacja IMGW:

Sytuacja baryczna w Polsce w okresie 10-11.11.2017

W piątek 10.11 Polska będzie w zasięgu głębokiego niżu znad Morza Norweskiego z wtórnym ośrodkiem nad południową Norwegią. Z zachodu na wschód będzie przemieszczał się front okluzji. Ciśnienie będzie spadać. Prognozowany jest wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr wzmagający się do silnego, w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

W nocy 10/11.11 pozostaniemy w zasięgu wspomnianego wcześniej niżu. Główny ośrodek przemieści się lekko na południe i zacznie się wypełniać, wtórny ośrodek pogłębi się i przemieści nad południową Szwecję. Przez obszar kraju będzie wędrował kolejny front okluzji. Prognozowany jest dalszy spadek ciśnienia. Wiatr będzie umiarkowany, porywisty, na zachodzie i północy Polski okresami dość silny, w porywach na wybrzeżu do 80 km/h, na Pomorzu do 70 km/h, w pozostałej części kraju do 60 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w górach wiatr silny i bardzo silny, w porywach do 100 km/h, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.

W sobotę 11.11 pogodę nadal będzie kształtował rozległy układ niżowy z ośrodkami nad Morzem Norweskim i północnym Bałtykiem. Ciśnienie początkowo jeszcze lekko spadnie. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, w porywach na wybrzeżu oraz terenach podgórskich do 70 km/h, w pozostałej części Polski do 55 km/h, z kierunków południowych. Wysoko w górach wiatr silny i bardzo silny, w porywach do 100 km/h, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.

W niedzielę 12.11 utrzyma się nad Polską zatoka niżowa, ale wiatr osłabnie, będzie słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

W najbliższych dniach nie jest prognozowany huragan, czyli po niemiecku orkan.  O huraganie mówimy , gdy średnia prędkość wiatru osiąga lub przekracza 32 m/s czyli 115 km/h.

Oprac.: synoptyk IMGW-PIB Małgorzata Tomczuk

 

Biuro Prasowe IMGW-PIB

Kategoria: