Straż Pożarna Pisarzowice

Email: pisarzowice998@gmail.com

Inne informacje

W czasach pandemii koronawirusa powstają ciekawe materiały video. Tym razem sudety.pro przygotował ciekawą zapowiedź dotyczącą ziemi kamiennogórskiej.

 

Betlejem w Krzeszowie

 

Betlejem (niem. Bethlehem) – nieoficjalny przysiółek wsi Krzeszów w Polsce położony w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Kamienna Góra. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa jeleniogórskiego.
Przysiółek leży 2 km na zachód od Krzeszowa, u podnóża stoku Anielskiej Góry w Górach Kruczych, w sąsiedztwie potoku Cedron.
Znajduje się tu drewniany pawilon na wodzie (na stawie) z malowidłami Georga Neunhertza odnoszącymi się do Starego Testamentu, związanymi treściowo z wodą.

Pawilon był pierwotnie przeznaczony jako miejsce modlitwy i kontemplacji opata. Został umiejscowiony na źródle wody, bogatej w związki siarczanu. Jej zdrowotnych właściwości cystersi byli świadomi. Pawilon został ufundowany przez opata Innocentego Fritscha w połowie 1732 r., ponieważ powstał jak efekt bezczynności malarzy, którzy mieli tworzyć polichromie na sklepieniu kościoła mariackiego. Opóźnienia wynikały z zastosowanej zaprawy dolomitowej. Autorstwo dekoracji malarskiej przypisuje się J. Neunhertzowi. Skrupulatna poprawność anatomiczna postaci i inspiracje tenebryzmem Brandla sugerują współudział Jana Franciszka Hoffmanna w tworzeniu polichromii w Betlejem, czy nawet autorstwo większości obrazów.Kształt pawilonu został w sposób szczególny przemyślany. Oktagonalna budowla przypomina starotestamentowe namioty oraz subtelnie nawiązuje do średniowiecznych baptysteriów. Wewnątrz znajdują się 24 obrazy rozmieszczone horyzontalnie w trzech rzędach po 8 pól. Cystersi doskonale wykorzystali symboliczne znaczenie liczb. Suma obrazów–24–to dwukrotność liczby 12 uważanej za arcydoskonałą, a liczba obrazów 8 w każdym rzędzie, w kontekście tematyki wodnej jest nawiązaniem do 8 osób, które uratowało się w arce Noego (por. Rdz 7, 13).
K. Michalik, Krzeszów. Dom Łaski Maryi, Krzeszów 2017, str. 225.

Czarnów
Czarnów - mała architektura

wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Kamienna Góra, w Rudawach Janowickich w Sudetach Zachodnich.
Od roku 1980 we wsi istnieje, jedyne w Polsce, rolne gospodarstwo ekologiczne ruchu religijnego Hare Kryszna, produkujące żywność wegetariańską dla członków ruchu oraz odwiedzających. Znajduje się tu również współczesna Świątynia Panca-tattvy.
W roku 2003 na stokach góry Jaworowa otwarto Stację Narciarską Czarnów, dysponującą dwoma wyciągami teleskopowymi o długości 700 m i 500 m oraz trzema trasami zjazdowymi o łącznej długości 2,5 km. - www.czarnow-ski.pl 

Dąbrówka

Krzeszów, czyli w Krainie Dwóch Wież:

 

Bazylika Mniejsza w Krzeszowie na żywo:"Na Szlaku św. Nepomucena"


Diabelska Maczuga, Głazy Krasnoludków, Kolorowe Jeziorka:

Gorzeszowskie Skałki wypiętrzają się na długości około 1,5 km na szerokość 100-200 metrów. Cały grzbiet skałek porasta czysty bór świerkowy. Teren został objęty ochroną w 1970 roku poprzez utworzenie tu rezerwatu „Głazy Krasnoludków”.
 
Najlepszym sposobem na poznanie rezerwatu jest spacer żółtym szlakiem pod skałkami, choć warto także wspiąć się na górę, aby zobaczyć wspaniałą panoramę Gorzeszowa i Gór Kamiennych. Najwyższe ze skał mają 17 metrów, ale przeciętnie osiągają do 5-8 metrów wysokości. Wyższe – baszty czy ambony spotkamy raczej w pobliżu parkingu. Im bardziej się od niego oddalamy, tym bardziej zaczynają dominować niższe (5-7 m wysokości) skalne grzyby. Z „końca skałek” trzeba wrócić tym samym szlakiem, albo drogą poniżej lasu.
 
Kolorowe jeziorka – cztery stawy u podnóża Wielkiej Kopy w Rudawach Janowickich, w województwie dolnośląskim. Powstały w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni, z których największa i najstarsza nosiła nazwę Hoffnung. Pozostałe kopalnie to: Neues Glück i Gustav Grube.
Kategoria: