Straż Pożarna Pisarzowice

Email: pisarzowice998@gmail.com

Inne informacje

Ferie w województwie dolnośląskim zbliżają się do półmetka. Część osób dopiero wybiera się na upragniony zimowy wypoczynek, niektórzy już wracają. Jedno jest pewne, na drogach panuje wzmożony ruch, a warunki do jazdy w okresie zimowym nie pomagają kierowcom. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o bezpieczeństwo własne i swoich bliskich podczas wyjazdu, ale również w miejscu wypoczynku. Oczywiście nad bezpieczeństwem podróżnych i osób korzystających z wolnych dni, szczególnie dzieci i młodzieży, każdego dnia czuwają dolnośląscy policjanci. Jednak warto samemu odpowiednio przygotować się do wyjazdu, żeby móc bez przykrych niespodzianek dotrzeć do miejsca zimowego wypoczynku.

Dolnośląscy policjanci już od kilku tygodni prowadzą działania”Bezpieczne Ferie 2020”, których głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym, w szczególności podczas ich przejazdu do miejsc wypoczynku. Każdego dnia funkcjonariusze kontrolują autokary przewożące dzieci i młodzież, a także sprawdzają miejsca gdzie uczniowie przebywają w czasie wolnym. Poza tym mundurowi monitorują również sytuację na głównych ciągach komunikacyjnych, egzekwując od kierowców stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Wszystko po to, aby każdy, kto spędza ferie na terenie naszego województwa bądź przemieszcza się po drogach Dolnego Śląska, mógł czuć się bezpiecznie.

Jednakże nawet największa ilość policjantów na drodze nie zapewni nam bezpieczeństwa, jeśli sami nie zadbamy o to, aby odpowiednio przygotować się do podróży i w sposób właściwy zachowywać się za kierownicą naszego auta. Pamiętajmy, że to na kierowcy ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo wszystkich osób, które znajdują się w pojeździe. Wystarczy kilka prostych czynności, aby uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Niezwykle ważną kwestią jest uświadomienie sobie konieczności dostosowania naszych zachowań za kierownicą i techniki jazdy do panujących warunków drogowych. Wszakże to nie pojazd wpada w poślizg i traci panowanie, a jedynie kierująca nim osoba. Natomiast zimowa aura, która jest zmienna i nieprzewidywalna, nie wybacza błędów i braku zdrowego rozsądku na drodze. Nadmierna prędkość połączona z brawurą, które są najczęstszą przyczyną wypadków, w sytuacji gdy na jezdni pojawia się śnieg i lód, to prosta droga do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Dlatego tak ważne jest, szczególnie w okresie zimowym, dostosowanie prędkości jazdy nie tylko do obowiązujących limitów, ale głównie do warunków panujących na trasie. Poza tym należy zachować większy niż zwykle odstęp od pojazdu poprzedzającego, aby mieć więcej czasu i miejsca na reakcję w sytuacji zagrożenia. Odpowiednio wcześniej musimy również sygnalizować wykonywanie manewrów, co pozwoli innym użytkownikom dróg właściwie zareagować.

W sytuacji gdy poruszamy się pieszo, niezależnie czy ma to miejsce w obszarze zabudowanym, czy poza nim, pamiętajmy o stosowaniu się do obowiązujących przepisów, zakładaniu elementów odblaskowych i zachowaniu rozwagi na drodze. Bycie widocznym równa się z temu, że jesteśmy bardziej bezpieczni.

Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszego mającego „odblaski” można dostrzec nawet z odległości ponad 150 metrów. Gdy pędzący kierowca ma sekundy na reakcję, w przypadku pojawienia się na jego drodze przeszkody, te metry mają kolosalne znaczenie. Pamiętać należy, że pieszy w konfrontacji z pojazdem nie ma praktycznie żadnych szans.

Jeśli wybieramy się na zimowisko własnym autem, to przed wyjazdem pamiętajmy o kilku zasadach, które pomogą nam bezpiecznie dowieźć naszych najbliższych na miejsce zimowego wypoczynku:

sprawdźmy stan techniczny swojego samochodu, jego niezbędne wyposażenie (m. in. gaśnica, trójkąt ostrzegawczy), ciśnienie w ZIMOWYCH oponach oraz poziom płynów eksploatacyjnych – w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możemy udać się na stację diagnostyczną,
sprawdźmy niezbędne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz aktualne badania techniczne),
przed wyjazdem zaplanujmy trasę i czas przejazdu – pamiętajmy o częstych przerwach, które pozwolą zachować koncentrację nawet podczas długiej podróży,
podczas jazdy zawsze korzystajmy z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci,
sprawdźmy prognozę pogody – warunki atmosferyczne mają duży wpływ na zachowanie nasze oraz naszego pojazdu na drodze,
przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do panujących warunków atmosferycznych i drogowych,
wyruszając w trasę bądźmy wypoczęci, a przede wszystkim trzeźwi.
zaopatrzmy się w skrobaczkę do szyb i szczotkę do odśnieżania, bez tych akcesoriów wyruszenie w podroż może okazać się niemożliwe.
Gdy na wypoczynek wyruszają nasze dzieci, sprawdźmy w jakich warunkach będą one podróżować. Policjanci w okresie ferii zimowych zwracają szczególną uwagę na autokary przewożące najmłodszych, kontrolując je na trasach przejazdu. Jednak każdy z nas ma możliwość zgłoszenia potrzeby przeprowadzenia takiej kontroli przed wyjazdem naszych pociech na zimowisko. Można to zrobić osobiście w każdej jednostce Policji lub telefonicznie. Funkcjonariusze wnikliwie sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość i uprawnienia kierowcy, a rodzice będą spokojni o bezpieczeństwo własnych dzieci.

Podsumowując, musimy pamiętać o tym, że bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników ruchu drogowego zależy głównie od nas samych i od tego, jak zachowujemy się na drodze. Właściwa reakcja na zmieniające się warunki atmosferyczne pozwala zminimalizować szereg zagrożeń, które czyhają na kierowców i pieszych w okresie zimowym. Dlatego zróbmy wszystko, aby podczas trwających ferii zimowych każdy, kto porusza się po dolnośląskich drogach, podróżował bezpiecznie.

Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu