Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego ruszyła ogólnopolska akcja pn. „Bezpieczna droga do szkoły”. Razem z dziećmi i młodzieżą szkolną, wokół dolnośląskich placówek oświatowych pojawili się policjanci ruchu drogowego i prewencji, którzy będą dbać o bezpieczeństwo uczniów w trakcie ich drogi do szkoły i powrotu do domu. Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców w rejonach szkół, aby przypomnieć im, że wraz z rozpoczęciem lekcji ruch pieszy i kołowy w tych okolicach stał się wzmożony.

Wakacje już za nami, rozpoczął się nowy rok szkolny, więc dzieci i młodzież wróciły do szkół. Część z nich rozpoczęła naukę po raz pierwszy w zupełnie nowym dla nich miejscu. Z tego względu, w trosce o bezpieczeństwo tych najmniej doświadczonych użytkowników dróg, dolnośląscy policjanci prowadzą działania w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”.

W rejonach szkół i na drogach dojazdowych do placówek oświatowych od wczesnych godzin porannych służbę pełnią funkcjonariusze ruchu drogowego i prewencji, którzy obserwują zachowania kierowców zwłaszcza w okolicach przejść dla pieszych, kontrolują pojazdy pod kątem właściwego przeważenia w nich najmłodszych pasażerów i oczywiście instruują uczniów, jak bezpiecznie pokonać ich drogę do szkoły. Każdy uczestnik ruchu drogowego może uzyskać pomoc i poradę, jak zachowywać się na drodze, aby uniknąć zagrożeń czyhających na pieszego, rowerzystę czy kierowcę w okresie wzmożonego ruchu wynikającego z rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

Wcześniej w ramach działań wyprzedzających akcję policjanci dokonali już lustracji dróg w rejonach placówek oświatowych, zwracając szczególną uwagę na przejścia dla pieszych i ich oznakowanie.

Jednym z elementów działań „Bezpiecznej drogi do szkoły” są również spotkania funkcjonariuszy z uczniami klas pierwszych we wszystkich szkołach. Głównym celem zajęć prowadzonych przez policjantów jest przybliżenie najmłodszym uczniom podstawowych zasad bezpieczeństwa w drodze do szkoły oraz w życiu codziennym.

Oczywiście nie możemy zapomnieć, jak ważne jest, aby dzieci były odpowiednio przygotowane do pokonania własnej drogi do szkoły. Powinny znać wszystkie niebezpieczne miejsca, które mogą napotkać, zmierzając na lekcje. Przez te kilka pierwszych dni nowego roku szkolnego rodzice i opiekunowie muszą zaangażować się w proces uświadamiania najmłodszym zagrożeń, jakie mogą spotkać podczas drogi do szkoły. Upewnijmy się, że nasze pociechy wiedzą, gdzie przechodzić przez jezdnię i w jaki sposób. By zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, ich ubrania oraz plecaki wyposażmy w widoczne po zmroku odblaskowe elementy.

sierż. szt. Przemysław Ratajczyk