Straż Pożarna Pisarzowice

Email: pisarzowice998@gmail.com

2023

Na dzień 17 sierpnia 2023 synoptycy meteorologiczni przewidywali burze i znaczne opady. Niestety tak zwane zjawisko powodzi błyskawicznej nawiedziło również Pisarzowice.


Mimo, że opady deszczy na terenie Pisarzowic nie były obfite, to jednak już około 17:30 gwałtownie zaczynał się podnosić poziom wody w potokach płynących przez Pisarzowice. Woda wylewała na polach za Pisarzowicami w kierunku Kamiennej Góry (m.in. zalane było stare lotnisko przy DW367). Niestety niedrożne koryto i coraz większy napływ wody spowodowały lokalne podtopienia. Tuż przed 18:00 zawyła syrena. Do działań wysłane zostały jednostki z Pisarzowic, Janiszowa, Leszczyńca i Ogorzelca. W późniejszym czasie do działań w Czarnowie wysłani zostali ochotnicy z Ptaszkowa.
Na miejscu działań okazało się, że woda z potoków przelewa się do stawów, które zagrażają zalaniem budynków mieszkalnych. Zator na rzece zagrażał kolejnym budynkom mieszkalnym.
Do działań zmobilizowało się większość wolnych druhów z JOT z Pisarzowic. Działaliśmy na własnym terenie i tym samym część druhów dojechała własnymi środkami transportu na teren działania.
Oprócz próby udrożnienia nurtu wody działania polegały głównie na przepompowywaniu wody. Na szczęście woda szybko zaczęła opadać. Możliwe było wykorzystanie koparki, która usunęła trudno dostępne drzewa z koryta rzeki. Ze względu na prognozy synoptyków na miejsce dowieziony został piasek.

Film portalu juzwiesz24.pl

 

Materiały filmowe powiatowa.infofot via powiatowa.info

Kategoria: