Straż Pożarna Pisarzowice

Email: pisarzowice998@gmail.com

2023

Druh Paweł Orszulak z OSP Pisarzowice wystartował w zawodach FireFit Championships Europe we Wrocławiu.

Zawody odbyły się 23 czerwca 2023 (piątek) w ramach Mistrzostw Polski o tytuł „Najtwardszego Strażaka”.

Druh Paweł wystartował w takich zawodach po raz pierwszy. Jak sam przyznaje „do manekina” szło mu bardzo dobrze. Niestety druha „odcięło” i 80 kilogramowego manekina wlókł przez 40 metrów.

Druhowi gratulujemy i trzymamy kciuki w kolejnych startach.

Zawody z serii FireFit

The FireFit Champoinships (zwane FireFit) to strażacka rywalizacja oparta o zadania wykonywane przez strażaków podczas codziennej służby zarówno podczas miejscowych zagrożeń, pożarów jak i zajęć doskonalenia zawodowego w tym jakże ważnego przygotowania fizycznego.

Podstawową ideą przyświecającą rywalizacji jest szeroko pojęta sprawność strażaków. Podczas pierwszych startów zawodnicy doświadczają ekstremalnego wysiłku i wiedzą, że bez odpowiedniego przygotowania fizycznego i mentalnego współzawodnictwo jest niemożliwe. Zadania wykonywane są w pełnym umundurowaniu bojowym z podłączonymi aparatami OUO, a do tego dochodzi presja czasu.

Celem organizacji Mistrzostw jest między innymi:
- Podniesienie sprawności fizycznej strażaków,
- Mobilizowanie do intensywnego szkolenia pożarniczego, zmierzającego do skutecznego prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych,
- Popularyzowanie wśród społeczeństwa zagadnień szeroko pojętej ochrony przeciwpożarowej oraz zawodu strażaka.

Zawody odbywają się w pełnym umundurowaniu z podłączonym aparatem powietrznym. Takie umundurowanie waży około 20 kilogramów. W pierwszej kolejności strażacy wnoszą pakiet wężowy ważący 19 kg na wieżę. Uczestnicy muszą stanąć na każdym stopniu wieży. W dalszej części zawodnicy wciągają kolejny pakiet przy użyciu linki. Potem zbiegają z wieży. Na dole przy użycia młota przesuwają ciężar. Dalej bieg slalomem, budowa linii gaśniczej. Na końcu najtrudniejsza część czyli ratowanie poszkodowanego – przeciągnięcie 80 kilogramowego manekina przez dystans 30 metrów. W regulaminie zapisanych jest wiele kar.

 

 

Kategoria: