Straż Pożarna Pisarzowice

Email: pisarzowice998@gmail.com

2023

Minutą ciszy w imieniu zmarłych członków OSP Ptaszków oraz zmarłych dwóch strażaków z JRG1 Wałbrzych w ostatnich dniach rozpoczęła się uroczystości oficjalnego otwarcie nowej remizy i świetlicy wiejskiej w Ptaszkowie. Druhowie z naszej jednostki uczestniczyli w wydarzeniu. Uroczystość odbyła się 22 kwietnia 2023 roku (sobota).

Do Ptaszkowa udał się poczet sztandarowy oraz przedstawiciele MDP Pisarzowice. Druh Stanisław Krok był prowadzącym poczty sztandarowe.  

 

informacja prasowa - powiatowa.info

Obiekt zlokalizowany w Ptaszkowie jest podzielony na dwie części - na parterze znajduje się remiza, a na piętrze świetlica wiejska. Jest to jedyna tego typu budowla na terenie gminy łącząca te dwie funkcji. - Jest to najnowocześniejsza remiza w Polsce i jeden z najnowocześniejszych budynków w powiecie - chwalił wójt gminy Kamienna Góra Patryk Straus.
Ceremonia rozpoczęła się przy bramach wjazdowych OSP od pokazu Dziecięcej Drużyny Pożarniczej działającej przy OSP Ptaszków. Młodzi adepci sztuki pożarniczej wyjechali swoim wozem bojowym z remizy i ugasili pożar budynku. Wręczone zostały odznaczenia za 65, 55 i 45 letni staż działań w OSP oraz złote medale związku i za zasługi dla pożarnictwa.
W drugiej części poczty sztandarowe oraz goście udali się na parking przed świetlicą. Tam odbyły się przemówienia gości, wręczenie prezentów, a także przecięcie wstęgi, do której zaproszony został wójt senior Stanisław Szmajdziński, cały czas w lokalnej społeczności obdarzony sympatią.
Po oficjalnej części przyszedł czas na zwiedzanie. Strażacy w pierwszej kolejności chcieli obejrzeć remizę. Mieszkańcy oraz członkowie Koła Gospodyń Wiejskich udali się na świetlicę.
Usytuowanie remizy strażackiej przy węźle S3 Kamienna Góra Północ niesie za sobą nowe wyzwania dla strażaków-ochotników. Padły zapowiedzi włączenia jednostki w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a także doposażenie jednostki.

Obiekt zrealizowano w standardzie budownictwa niskoenergetycznego (pasywnego). Ma przy tym pełnić rolę budynku demonstracyjnego w zakresie nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań w budownictwie. W budynku wykorzystywane są odnawialne źródła energii (pompa ciepła, instalacja fotowoltaiczna), systemy zarządzania energią (czujniki temperatury, termostaty, sterowanie pompą ciepła przez internet) i innych elementów demonstracyjnych (zielony dach, system odzyskiwania wody deszczowej). Podstawowe gabaryty obiektu: bryła w kształcie "L", 2 kondygnacje, pow. użytkowa netto - ok. 415 m2.

Strażacy z Ptaszkowa przeprowadzili się do nowego obiektu już 11 lutego (czytaj wiecej - https://powiatowa.info/wiadomosci/aktualnosci/34918-w-nowej-remizie ). Do swojej dyspozycji mają dwa garaże w których stacjonuje średni wóz bojowy marki Mercedes oraz ciężki Jelcz. Ochotnicy korzystać mogą z pomieszczeń socjalnych, kuchni, nowych szafek i warsztatu.

Świetlica to dwie sale, kuchnia i zaplecze socjalne.

Cały projekt kosztował 3 781 380,83 zł. dofinansowanie z UE to ponad milion 350 tysięcy złotych. Wykonawcą była firma z Miłkowa Energo-BEST.

Budynek został wzniesiony z prefabrykowanych elementów keramzytowych o podwyższonych parametrach izolacyjności cieplnej i akustycznej wyposażony w elementy demonstrujące nowoczesne rozwiązania budownictwie zielony dach, kotłownię z gruntową pompą ciepła, mikroinstalację fotowoltaiczną, wentylację mechaniczną z rekuperacją, zbiornik retencyjny do gromadzenia wody opadowej i roztopowej Obiekt wyposażony również w niezbędne media instalacje wewnętrzne (ogrzewania, wody i kanalizacji sanitarnej, elektryczne i oświetleniowe, monitoring wizyjny), oraz zbiornik wody o pojemności 100 m² do celów pożarowych.
Data zakończenia budowy i uzyskania pozwolenia na użytkowanie: 31.01.2023.

Kategoria: