Straż Pożarna Pisarzowice

Email: pisarzowice998@gmail.com

2017

W ramach doskonalenia w dniu 7 czerwca 2017 roku odbyło się szkolenie z zakresu używania nożyc i rozpieraka hydraulicznego oraz piły do metalu i sprzętu burzącego. 

W skład naszego sprzętu hydraulicznego wchodzą nożyce i rozpierak. Urządzenia można podłączyć jednocześnie do pompy, ale w jednym czasie może działać tylko jedno urządzenie. 

W ramach szkolenia Sławomir Cebula przeprowadził prelekcje na temat zasad BHP obsługi sprzętu oraz zaprezentował budowę zestawu. 

Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Dostarczony samochód – opel astra – został ostatecznie pocięty na drobne elementy. Część cięć czy działań miało charakter poglądowy aby pokazać możliwości i zakres pracy dostępnych urządzeń. 

Siłowniki hydrauliczne składają się z pompy hydraulicznej napędzanej głównie silnikiem spalinowym lub elektrycznym, niekiedy jednak ręcznie oraz z zestawu narzędzi. W skład narzędzi wchodzą rozpieracze, nożyce lub układy kombinowane wykonujące funkcje tak nożyc, jak i rozpieraczy. W zestawach mogą być także hydrauliczne podnośniki ratownicze i rozpieracze kolumnowe. Do połączenia narzędzi z pompą hydrauliczną służą zestawy węży wysokociśnieniowych. Siłowniki hydrauliczne umożliwiają uzyskanie dużych sit działania. Można więc nimi wykonywać komplikowane prace ratownicze nawet w dużych i bardzo trwałych konstrukcjach. Stosowanie powyższych narzędzi wymaga dobrego przygotowania fachowego strażaków. Działający siłownikiem operator musi nie tylko znać techniczną obsługę urządzenia, ale także w sposób przewidujący dbać o bezpieczeństwo osób ratowanych i własne. 

Kategoria: