Straż Pożarna Pisarzowice

Email: pisarzowice998@gmail.com

1,5 procent dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Pisarzowicach

Pobierz bezpłatny program do rozliczenia PIT przygotowany przez ZOSP RP

Program w wersji on-line

Pytania i odpowiedzi 1% bez tajemnic
Jak przekazuję 1% w 2019 r. po zmianie przepisów tzn. likwidacji obowiązku rozliczania się z urzędem i wprowadzeniu usługi Twój e-PIT?
Likwidacja obowiązku rozliczania się nie oznacza, że podatnik nie może tego zrobić - np. chce skorzystać z ulg, przyjrzeć się swojemu rozliczeniu, czy właśnie świadomie i aktywnie przekazać 1%.
Nadal więc możemy samodzielnie rozliczyć się z urzędem skarbowym (zweryfikować, poprawić lub uzupełnić PIT-37 lub/ i PIT-38) i m.in. wskazywać OPP. Wskazanie OPP jest możliwe, jeśli rozliczamy się korzystając z usługi Twój e-PIT, a także wtedy kiedy zdecydujemy się na rozliczenie papierowe.

Co stanie się kiedy nie nic nie zrobię – pozostawię moje rozliczenie urzędowi skarbowemu?
To zależy od tego czy w roku poprzednim przekazywaliśmy 1%. Jeśli tak było, to w rozliczeniu za 2019 r. wskazana zostanie ta sama OPP, której przekazaliśmy 1% w 2018 r. Jeśli jest ona nadal na liście OPP uprawnionych do otrzymywania 1% to dostanie nasz 1% również w 2019 r.
Jeśli natomiast w roku 2018 nie wskazywaliśmy żadnej OPP, a w roku 2019 nic nie zrobimy z naszym PIT-em, to NIESTETY NIE PRZEKAŻEMY 1%. Urząd skarbowy nie ma kompetencji, żeby wskazać OPP za nas.

Czy mogę wskazać konkretny cel, na który przekazuję swój 1%?
Tak, służy do tego rubryka „Informacje uzupełniające” w formularzach PIT.
Czy organizacja, której przekażę 1%, będzie wiedziała, że to ode mnie?
Tylko jeżeli wyrazisz na to zgodę w formularz PIT. Zgoda nie jest wymagana.
Czy mogę w tym roku przekazać 1% tej samej organizacji co w zeszłym roku?
Tak, jeżeli ta organizacja utrzymała statut organizacji pożytku publicznego i znalazła się w aktualnym wykazie organizacji uprawnionych do zbierania 1%. Sprawdź, czy organizacja jest nadal na liście
Czy na jednym formularzu PIT mogę przekazać swój 1% więcej niż jednej organizacji?
Nie. Jeżeli natomiast wypełniasz więcej niż jeden formularz PIT (np. jeden w związku z przychodami z pracy, jeden w związku z dochodami z papierów wartościowych), możesz przekazać 1% z każdego formularza na inną organizację.

Czy emeryt lub rencista może przekazać 1%?
Tak, ma nawet dwie możliwości. Może samodzielnie wypełnić PIT–37 na podstawie PIT–u, który przysyła ZUS, albo po prostu wypełnić specjalny PIT (PIT–OP), w którym wskaże jakiej organizacji pożytku, chce przekazać 1%.
Co się stanie, jeśli wskażę w PIT organizację, której nie ma na wykazie organizacji uprawnionych do 1%?
W takiej sytuacji urząd skarbowy odstępuje od przekazania 1% – 1% nie trafia do żadnej organizacji, tylko do budżetu państwa, jak cała reszta podatku.
Czy 1% jest darowizną?
1% to nie darowizna! Przekazując 1% decydujemy, że część naszego podatku, który i tak musimy zapłacić, zamiast do skarbu państwa trafi do wybranej organizacji pożytku publicznego. Przekazując darowiznę przekazujemy pieniądze z własnej kieszeni. Możemy nimi obdarować każdą organizację, nie tylko OPP.

Możesz przekazać 1%, jeżeli wypełniasz PIT–36, PIT–36L, PIT–37, PIT–28, PIT–38 lub PIT–OP

 

Pobierz bezpłatny program do rozliczenia PIT przygotowany przez ZOSP RP

Program w wersji on-line

Kategoria: